Більше ліків за меншою вартістю гарантує ДП «Медичні закупівлі України»

З 2015 року Міністерство охорони здоров’я України почало здійснювати централізовані закупівлі ліків за державний кошт через міжнародні організації. Нові ефективні та прозорі процедури за оцінками Рахункової палати дозволили заощаджувати до 40% бюджетних грошей та закуповувати деякі препарати в десятки разів дешевше.

МОЗ України у цьому пішло дальше – наприкінці 2018 року створено ДП «Медичні закупівлі України». Основне завдання держпідприємства - забезпечити якісні та ефективні закупівлі лікарських засобів та медичних виробів і стати центром закупівельної експертизи щодо медичних товарів в Україні.

Ця організація відповідає за прозорість та ефективність закупівельних процедур. Крім того, передбачено, що підприємство буде адмініструвати електронні каталоги та проводити тендери для замовників ліків і медвиробів, а також здійснювати закупівлю за рамковими угодами.

Наразі проводяться закупівлі за кошти Держбюджету 2019 року. Окрім того, ДП забезпечує проведення пілотних закупівель за кошти Глобального Фонду, а також напрацьовує методологічну, технічну, регуляторну бази для майбутніх закупівель ліків та медвиробів за кошти Державного бюджету та проведення тендерів й закупівель за рамковими угодами у статусі централізованої закупівельної організації.

Так, у березні було проведено перші успішні аукціони державного підприємства за кошти Глобального фонду. Результати показали, що закупівельна агенція отримує значно нижчі ціни на лікарські засоби, ніж середня ціна постачальників у ProZorro. Наприклад, за результатами аукціону на закупівлю Ганцикловіру ціна знизилася до 500 грн за флакон 500 мг, що на 34% дешевше за мінімальну в ProZorro за 2018 рік - 757,56 грн: (http://prozorro.gov.ua/tender/UA-2018-02-26-001042-c).

А ще Агенція проводить закупівлі за кошти Глобального фонду також для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією (The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria) через українську електронну систему ProZorro.

Останні закупівлі показали економію більш, ніж у 5 разів. Наприклад, препарат триметоприм на виконання програм Глобального фонду ДП придбало за ціною 289 тис. гривень за лот, тоді як очікувана вартість складала 1,9 млн гривень. Економія на цих закупівлях сягнула 85%.

Наразі закупівлі лікарських засобів та медичних виробів здійснюються за підтримки таких міжнародних партнерів як USAID (проекти SAFEMed та TAPAS), UNDP, World Bank, МФ «Відродження» та Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією.

Варто зазначити, що групи експертів з фахівцями МОЗ України та держпідприємства, а також лікарями та представниками громадськості працюють уже і над формуванням номенклатури на 2020 рік.

Вперше потреба у дороговартісних ліках формується індивідуально з урахуванням специфічних медичних даних кожного важкохворого пацієнта. Верифікація дозволяє сформувати об'єктивну та реалістичну потребу регіонами та закуповувати лише ті препарати і в тій кількості, у якій дійсно необхідні пацієнтам. Завдяки цьому з початку року вже вдалося заощадити більше 5,55 млн грн, що складає 24% від загальної очікуваної вартості потреби у ліках.

У майбутньому держпідприємство має перебрати на себе функцію централізованої закупівлі ліків та медпрепаратів за кошти Держбюджету за стратегічними програмами. Крім того, воно буде працювати з ринком щодо зниження цін, об'єднувати місцеві закупівлі, проводити рамкові закупівлі, формуватиме і вестиме електронні каталоги для допорогових закупівель медичних товарів, а також буде підвищувати рівень професійності в сфері закупівель.

ДП «Медичні закупівлі України» повністю забезпечуватимуть централізовані закупівлі ліків та медвиробів через відкриті торги в системі ProZorro. Закупівлі на суму меншу 200 тисяч гривень, що вважаються допороговими, будуть відбуватися через електронний каталог.  На закупівлях понад 200 тисяч гривень регіональні замовники будуть мати можливість працювати через рамкову угоду.

Для регіонів закупівлі через держпідприємство не є обов’язковими. Але для ефективного використання коштів вони можуть звертатися до централізованої закупівельної організації для проведення тендерів та закупівель за рамковими угодами, які дозволять закупити більше якісних ліків за меншою вартістю.

Прозорість та ефективність діяльності закупівельної організації контролюватиме незалежна Наглядова рада. Конкурс з обрання членів Наглядової ради буде оголошено до кінця літа.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я України

Повернутись