До 60-річчя утворення Черкаської області

    Головним мотивом утворення Черкаської області була необхідність проведення «розукрупнення віддалених районів Київської області».
    На той час Київська область була найбільшою в Україні. До її складу входило 53 райони
і займала вона територію в 41 тис. кв. км. Через віддаленість від центру майже в 200-325 кілометрів управління та обслуговування цих районів ускладнювалось. До таких на той період відносилися – Христинівський, Уманський, Звенигородський, Шполянський та Смілянський райони.
    Саме тому було прийнято рішення найбільш віддалені 20 південних районів Київщини виділити в окрему область – Черкаську, доповнивши її 6 районами Полтавської, 2 Кіровоградської та 1 Вінницької областей.
    З Київської області відійшли: 3 міста обласного підпорядкування – Черкаси, Умань, Сміла та такі райони в колишніх адміністративних межах: Бабанський, Буцький, Вільшанський, Городищенський, Жашківський, Звенигородський, Канівський, Катеринопільський, Корсунь-Шевченківський, Ладиженський, Лисянський, Маньківський, Мокро-Калигірський, Ротмистрівський, Смілянський, Тальнівський, Уманський, Христинівський, Черкаський і Шполянський; з Полтавської області: Гельмязівський, Драбівський, Золотоніський, Іркліївський, Шрамківський і Чорнобаївський райони; з Кіровоградської області: Златопільський і Кам’янський; з Вінницької області: Монастирищенський район. Загалом, на час утворення Черкаська область включала 29 районів і 3 міста обласного підпорядкування.
    Загальна площа області на той час становила 21,1 тис. кв. км. Чисельність населення – 1 млн. 497 тис. чоловік, з них переважна більшість проживала в сільській місцевості.
    За 60-ти річчя існування Черкаської області Монастирищенський район, як її складова частина, досяг значних успіхів в соціально – економічному та культурному розвитку. Давайте пригадаємо короткі визначальні історичні віхи розвитку нашого району.
    7 січня 1954 року.  Народження Черкаської області, монастирищани беруть активну участь у цілинній епопеї в Казахстані.
  1956-1959 роки. Колгоспи закупили 300 тракторів та 70 зернокомбайнів. В районі розпочато боротьбу за комплексну механізацію та високу культуру  землеробства, впровадження досягнень науки в сільське господарство.
    1960-1963 роки. Ремонтно – механічний завод у місті Монастирищі став машинобудівним заводом та виробив перші водогрійні котли, завершилась реконструкція цукрового та спиртового заводів, вступив в експлуатацію млин у заводі продтоварів, збудовано побутовий комбінат та другий цегельний завод.
   1963-1966 роки. Район ліквідовано, його спочатку об’єднують з Жашківським, а потім з Христинівським районом.
    1967-1970 роки. Відновлення Монастирищенського району, повне завершення його електрифікації. Героєм Соціалістичної Праці стала П.Ф.Лазаренко з Коритні. Утворено будівельно-монтажне управління та розпочато будівництво корпусів машинобудівного заводу. Протягом цього періоду збудовано парову котельню, гуртожиток, перший п’ятиповерховий житловий будинок та дитячий садок, Монастирищенську міську ЗОШ №1.
   1970-ті роки. Хліборобами району отримано високі врожаї зернових культур – 36,9 ц/га, цукрових буряків – 320 ц/га, поголів’я худоби в колгоспах склало 40 тис. голів, корів майже 11 тис. голів, свиней – 36 тис. голів.
    1980-ті роки. Черкащина – ініціатор Всесоюзного змагання за високі здобутки у тваринництві. Доярка з Княжої Криниці Г.М.Довгошия, делегат партійного з’їзду, отримала звання Герой Соціалістичної Праці.
    1986-1990 роки. Район здобув найвищі досягнення в своєму розвитку та вийшов на рівень завдань Продовольчої програми. Врожаї пшениці досягали 50-60 ц/га, кукурудзи – 60-80 ц/га, валові збори зерна – 100-116 тисяч тонн. Працівники тваринницької галузі виробляли 36 тис. тонн молока, 8700 тонн м’яса. Машинобудівний завод виробив у 1985 році понад 8 тис. котлів, з яких зі знаком якості – 85%.
    У 1991 році, після розпаду СРСР, утворилася незалежна Україна.  Процес побудови української держави виявився довготривалим та суперечливим і лише з приходом до влади Президента України В.Ф.Януковича, незважаючи на значні протидії, взято курс на модернізацію економічного та суспільного життя, впровадження Соціальних ініціатив, втілення Європейських вимірів соціально – економічного та політичного життя. Президенту України вдалося провести важливі переговори з Російською Федерацією та домовитися про зниження ціни на природний газ на третину, що зніме «зашморг» з економіки держави.
    Нині в районі успішно впроваджуються ініціативи голови обласної державної адміністрації, голови обласної державної організації Партії Регіонів, Героя України С.Б.Тулуба щодо соціального партнерства на територіях місцевих рад та реалізовуються значимі соціальні проекти. Символи естафети – рушник та альбом, які передавались від одного району до іншого. Кожен район вніс свій вклад в альбом, заповнив його ілюстрованою інформацією та вишив орнаментом частину рушника, характерним для своєї місцевості.
    До 60-річчя утворення області, за поданням райдержадміністрації, окремі монастирищани, які внесли особистий вклад в розбудову області, 9 січня, під час проведення урочистих заходів в м. Черкасах, нагороджені державними та обласними нагородами.
Повернутись