Голова обласної ради провів засідання регіонального відділення асоціації районних та обласних рад

 
 
  Нещодавно голова обласної ради Олександр Вельбівець провів загальні збори Черкаського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад» за участю голів районних рад та голів профільних постійних комісій районних рад, до компетенції яких віднесено питання, що внесено на порядок денний.

   Серед них - обговорення проекту Закону України «Про порядок утворення, ліквідації районів, встановлення і зміни їх меж», про погодження проекту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку та складу госпітальних округів Черкаської області», про стан співфінансування загальнообласних програм та заходів, спрямованих на соціально-економічний розвиток районів та інші.

  До обговорення питань порядку денного було запрошено керівників структурних підрозділів облдержадміністрації: начальника управління охорони здоров'я – Михайла Лобаса, начальника управління освіти і науки – Валерія Данилевського, начальника управління транспорту, дорожнього господарства та оборонно-промислового комплексу – Сергія Чубаня та директора Департаменту фінансів – Наталію Кравченко.

  Відкриваючи засідання, Олександр Вельбівець як голова обласної ради та віце-президент Української асоціації обласних та районних рад наголосив, що головною метою засідання є не лише формальне ознайомлення і обговорення законопроекту про утворення, ліквідацію районів та про перелік і склад госпітальних округів. Головним є – визначитися щодо цих питань, сформувати власну думку і підготувати узгоджені пропозиції, які направити законодавцям та урядовцям для врахування.

  Щодо проведення адміністративно-територіальної реформи Олександр Вельбівець зауважив, що перший її етап (добровільне утворення об’єднаних територіальних громад) затягнувся, а про наступний період – реорганізацію районів – з боку Уряду про добровільність уже навіть не йдеться. Для проведення другого етапу реформи слід було б внести зміни до Конституції України, але 300 голосів для цього у Верховній Раді навряд чи набереться. Тому вирішити проблему намагаються, запропонувавши парламенту ухвалити низку законів. Один із таких законопроектів – «Про порядок утворення, ліквідації районів, встановлення і зміни їх меж». 

   За словами голови обласної ради, в Уряді розглядають два варіанти: або повна відмова від районів (об’єднані територіальні громади формують область), або збереження районного поділу, але збільшення розміру їх територій. Окрім того, є проект, який розробили науковці Центру політико-правових реформ. Згідно з їхнім експертним висновком на Черкащині пропонується створити 5 районів. 

– Така кількість районів і такий формат фактично співпадають із форматом створення госпітальних округів, – зауважив Олександр Вельбівець. 

  Присутні голови районних рад і окремі голови комісій взяли активну участь в обговоренні. Зокрема, голова Кам’янської районної ради висловився категорично проти об’єднання зі Смілянським районом і таке рішення вже прийнято на сесії районної ради. Представники деяких районів взагалі виступили проти укрупнення, вважаючи, що людям це нічого кращого не дає. Інші – погодились на укрупнення, але наполягали на скасуванні такого інституту управління як державні адміністрації та заміни їх на виконкоми місцевих рад.

  Багато критики прозвучало й щодо якості підготовки самого законопроекту про укрупнення районів, назвавши його «студентською дипломною роботою» та розцінено документ як «пробний варіант вивчення реакції суспільства на ІІ-му етапі реформування влади в Україні».

  На завершення розгляду цього питання учасники засідання прийняли резолюцію, в якій відображено, що на разі є чітке усвідомлення необхідності проведення змін і формування нової ефективної системи влади в Україні. Проте, оптимальним для проведення реформи є внесення змін до Конституції України і збереження трирівневої системи влади на місцях (громада – район – область).

  Окрім того, від Кабінету Міністрів України вимагається сформулювати чіткі критерії і орієнтири щодо порядку об’єднання районів та проведення широкого обговорення реформи як у регіонах, так і з іншими зацікавленими органами й організаціями.

  Не менш гарячі дискусії тривали при обговоренні питання утворення госпітальних округів. Проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку та складу госпітальних округів Черкаської області» передбачає створити 5 госпітальних округів: Черкаський (Черкаси), Лівобережний (Золотоноша), Шевченківський (Сміла), Центральний (Звенигородка) і Західний (Умань).

  Знову ж таки, голова Кам’янської районної ради заявив, що територіальні громади категорично відмовляються від входження до Шевченківського госпітального округу, і підготували відповідне звернення приєднати їх до Черкаського. Такі наміри заявили ще два райони – Городищенський та Корсунь-Шевченківський.

  Інформував з цього питання начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Михайло Лобас, який повідомив, що після погодження меж округів вони отримують від держави фінансування на закупівлю обладнання і створення лікарень, де будуть надаватися медичні послуги, що їх наразі надають на Черкащині лише в обласній лікарні. Водночас він спростував чутки щодо закриття районних лікарень, що поширюється серед людей і не відповідає дійсності.

  В ході обговорення також порушено питання кадрової неукомплектованості лікарень. На Черкащині у медичній сфері нині 30 відсотків – пенсіонери, ще 30 – передпенсійного віку. Взагалі, кадровий дефіцит складає 50 відсотків. До вирішення цієї проблеми мають долучитися і органи місцевого самоврядування. Тим паче, що цього року Черкаська медична академія набиратиме студентів для підготовки кваліфікованих лікарів. 

  Після дискусії було сформовано звернення до Кабміну із проханням затвердити п’ять округів, але взяти до уваги зауваження та озвучені зміни від районів.

  Після розгляду решти питань порядку денного, загальні збори регіонального відділення Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад» завершила свою роботу. 


                       За інформацією виконавчого апарату обласної ради
Повернутись