Верховна рада ухвалила новий закон про місцеві вибори

 

14 липня 2015 року Верховна Рада України ухвалила законопроект № 2831-3 про місцеві вибори. За законопроект у другому читанні та в цілому проголосували 257 депутатів за 226 мінімально необхідних. Від останнього голосування, яке відбулося 8 червня, депутати внесли до законопроекту 1548 поправок. Втім, врахували депутати лише дві поправки щодо участі у виборах нових партій та представництва жінок.

Найголовнішим нововведенням закону є запровадження пропорційної системи із відкритими списками для обрання депутатів обласних, районних та міських рад. Перемагає той кандидат, за якого виборці віддали найбільшу кількість голосів.

Вибори сільських, селищних та міських голів голів

Вибори міських голів у містах, кількість виборців у яких дорівнює або є більшою, ніж 90 тисяч, проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості.

Тобто, для перемоги кандидат має набрати щонайменше 50%+1 голосів виборців. Інакше буде оголошено другий тур виборів.

Вибори сільського, селищного, міського (міст, кількість виборців, в яких є меншою, ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі – тобто, в один тур.

Вибори на окупованих та прифронтових територіях 

Згідно із законом, вибори на окупованих територіях Донбасу та в Криму у зв’язку із агресією Росії 25 жовтня проводитися не будуть.

Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в яких не проводяться місцеві вибори, визначається Верховною Радою України у постанові про призначення чергових місцевих виборів.

У прифронтових районах ЦВК прийматиме рішення про виборчі округи, виходячи з рекомендацій цивільних адміністрацій.

Без блоків, але з квотою для жінок

Крім того, профільний комітет підтримав пропозицію щодо вилучення з переліку суб’єктів виборчого процесу виборчих блоків. Також законом передбачається гендерна квота серед учасників виборів – не менше від 30% представників однієї статі.

Як виглядатиме бюлетень

Вдосконалено вимоги до виборчого бюлетеня, в якому зазначається порядковий номер, повна назва місцевої організації, в дужках - прізвище, ім’я та по батькові першого кандидата в списку кандидатів, висунутих політичної партією, а також через тире – прізвище, ім’я та по батькові кандидата в депутати, закріпленого за відповідним територіальним виборчим округом. Також назва партії буде виділена яскравішим і більшим шрифтом, ніж відповідні кандидати.

Перелік відомостей у бюлетені в єдиному одномандатному окрузі (йдеться про село та селище) буде доповнена позицією «посада». З метою недопущення псування бюлетенів виключили штамп «кандидат вибув», тож залишиться лише штамп «вибула політична партія». Також вилучено право внесення змін до списку виборців в день голосування. Остаточний список виборців повинен надійти до ЦВК за два дні до виборів. 

Реклама

Що ж до суперечливого питання з приводу політичної реклами (частина депутатів виступає за те, щоб вилучити з закону можливість телевізійної, радіо і зовнішньої реклами), то порядок її використання буде встановлено окремим законом.

Грошова застава

Удосконалено процедуру щодо грошової застави.

Розмір грошової застави визначається не пізніше, ніж за 57 днів до дня голосування окремо для кандидата на посаду міського голови та для виборчого списку кандидатів у багатомандатному окрузі.

Інші новації

У законі про місцеві вибори збільшено строк формування складу територіальних виборчих комісій з трьох до п’яти днів.

Також удосконалено процедуру створення одномандатних територіальних виборчих округів. Зокрема конкретизовано кількість ОВК, їх термін утворення також збільшено до 5 днів.

Якщо ж член територіальної виборчої комісії не хоче працювати або є підстави для припинення його повноважень, то політична партія може автоматично внести подання на заміну і не втрачати представництво у складі ТВК.

На спеціалізованих дільницях матимуть право голосу лише ті виборці, які належать до відповідного територіального виборчого округу, а не будь-які виборці з України.

Голосуючи за законопроект про місцеві вибори, більшість народних депутатів зійшлась на тому, що він кращий за існуючий, адже «починає еру пропорційності у виборах».

 

Повернутись