Від Різдва гожого до Водохреща Божого

У народі кажуть: скільки днів – стільки й свят.  Але Новорічні та Різдвяні свята найбільше любили, шанували та святкували наші пращури. Це пов'язано не лише з обрядовістю. Зимовий період давав змогу селянам відпочити від тяжкої фізичної праці, насамперед землеробської. Оскільки вільного часу було вдосталь, його заповнювали різноманітними формами дозвілля. «Хвали січень сніговий, травень дощовий, а серпень на хліб рясний», – мовить  народне прислів'я, але щоб скласти похвалу першому місяцеві року, треба знати, як робили це наші діди та прадіди.

З метою ознайомити молодь з традиціями і звичаями українського народу   Монастирищенська центральна районна бібліотека підготувала і провела народознавчу вітальню «Від Різдва гожого до Водохреща Божого» для учнів професійного ліцею (кл.керівник Ольга Тадєєва).На заході бібліотекар Юлія Стецюк розповіла присутнім про різдвяні свята, традиції їх святкування українцями, а також про техніку виготовлення дідуха, якого виготовляли з першого зажинкового снопа, його значення та символіку. Кілька колосків, окремо обплетених соломинками, ув'язували в пишній вінок. Знизу робили трійчасте розгалуження, для того щоб дідух міг рівно стояти. Верхівка нагадувала сніп з безліччю колосків. Гілки дідуха прикрашали кольоровими стрічками, паперовими чи засушеними квітами. У світлиці його ставили напередодні Багатої куті. Після свят дідуха виносили у двір, де він виконував роль оберега роду.Присутні із задоволенням прослухали перший запис “Щедрика”, написаного Миколою Леонтовичем в 1901 році. Запис був зроблений в Нью-Йорку в 1922 році у виконанні Українського національного хору, що вперше з’явився в мережі Інтернет, а також сучасну обробку рок-версії  “Щедрика” в виконанні Микити Рубченка. А також напередодні Водохреща учні дізнались про значення та традицію святкування цього свята.

 Година народознавства  викликала у присутніх почуття приналежності до свого родоводу та прагнення продовжувати і підтримувати традиції українського народу. Всі погодились, що українські традиції дуже оригінальні і цікаві. Від них віє магією рідної землі – це «бальзам» для душі, який надає нам, українцям, сил та наснаги.

 

 

 

 

 

Повернутись