Відлуння героїчних перемог на Монастирищині

                     

    В історію українського козацтва битва під Монастирищем в березні 1653 року на чолі з полковником Іваном Богуном вписана золотими літерами слави і мужності, звитяги і сили духу.
    Та подія навіки уславила ім’я  талановитого полководця, неперевершеного стратега, непересічної особистості Івана Богуна, полковника Кальницько – Вінницького полку (1649 – 1655 роки).
    …Березень 1653 року. 15 – тисячне військо польського магната С. Чарнецького захопило і зруйнувало міста Немирів, Погребище, Кальник, Балабанівку, наближалося до Умані, де перебував Іван Богун, котрий вирішив дати бій не там, а саме в Монастирищі, бо вали, рови, двометровий частокіл не давали можливості ворогу швидко взяти фортецю.
    Із заходу, від  Завалля розпочав штурм фортеці польський магнат Чарнецький. 21 березня взяти йому її не вдалось: фортецю з середини відважно захищала сотня Дрозденка, частина кінноти Івана Богуна. Вночі, під прикриттям диму, Іван Богун вивів більшу частину кінноти з укріплень, щоб на другий день ударити по ворогові з тилу. Цей бій став переможним. Богдан Хмельницький, довідавшись про блискучу перемогу Івана Богуна «…був дуже задоволений і сміявся з польської шляхти».
    Битва під Монастирищем знайшла відображення у багатьох творах літописців, український художник – баталіст створив картину «Бій під Монастирищем».
    В цьому році Монастирище відзначає 360- ту річницю переможної битви українських козаків над поляками.
    22 березня 2013 року з ініціативи депутатського корпусу на чолі з головою районної ради Ігорем Івановичем Нестеренком на Кошовій горі (центральна площа міста) відбулася реконструкція бою козаків Івана Богуна проти корпусу Стефана Чарнецького козаками Центру народознавства «Мамаєва Слобода». Головним організатором і натхненником цього дійства став наш земляк Костянтин Олійник - господар «Мамаєвої Слободи», козак Левушківського куреня Війська Запорозького Низового, Генерал - Хорунжий  українського козацтва.
    Перед присутніми виступили заступник голови районної ради Тарас Пачесюк, голова Монастирищенської державної адміністрації Володимир Басанець.
    Глядачам пощастило ніби на машині часу перенестися в задимлене порохом, овіяне славою та умите козацькою кров’ю героїчне минуле нашої вітчизни. На центральній площі міста  під спів відомого кобзаря Тараса Синенка гарцювали на прекрасних вороних, гнідих, білих конях українські козаки та польські драгуни, походжав перед козаками красень – полковник Іван Богун, роль якого успішно зіграв спортсмен – каскадер Олег Юрчишин. Саме дійство з атаками поляків,  бойовими вигуками, командами на українській і польській мовах, раптовим ударом кінноти Богуна в тил ворогам, сум’яттям і втечею поляків з місця бою, демонстрацією козацької звитяги (фехтування на шаблях), викликало жвавий інтерес дорослих і щире захоплення дітей.  
  Монастирищенські школярі зачитали списки козаків Кальницької, Балабанівської, Терлицької сотень Кальницького полку та Цибулівської сотні Уманського полку, котрі на чолі з Іваном Богуном мужньо захищали фортецю Монастирища у березні 1653 року.
    Усіх бажаючих частували справжньою козацькою кашею. Завершили свою програму славні козаки концертом за участі фольклорних колективів та кобзарів з козацького селища «Мамаєва Слобода».
    Це свято  - данина героїчній боротьбі наших славних предків – козаків, а особливо – військовому генію Івану Богуну – полковника вінницького, найлегендарнішого героя нашого краю козацької доби, оспіваного в численних думах.
    Ми ще раз переконалися в тому, що спорудження пам’ятника Івану Богуну в Монастирищі стане яскравим увіковіченням пам’яті національного героя українського народу і наших славних предків – козаків, які мужньо боролися за віру, свободу і незалежність нашої України.

 

Відділ з питань організаційного забезпечення та внутрішньої політики

Повернутись