Засідання круглого столу прийняло резолюцію

 
 
  Сьогодні, 6 червня, за ініціативи голів місцевих рад району, депутатів районної і міської рад, керівників підприємств, закладів та установ району, громадських активістів відбулося засідання круглого столу щодо обговорення питання про об’єднання територіальних громад в районі, яке провів голова районної ради Микола Орендарчук.
    Оскільки дане питання є надзвичайно актуальним для визначення у подальшому напрямку дій, вирішення майбутнього для громад і жителів міста, селища, сіл нашого району, до відкритого діалогу були запрошені голова районної державної адміністрації, міський голова, депутати районної та міської рад, селищний і сільські голови, директори освітніх закладів, головні лікарі закладів охорони здоров’я, керівники бюджетних галузей, бізнесових структур, представники громадськості Монастирищенського району.
  У засіданні круглого столу взяв участь радник з питань децентралізації Черкаського відокремленого підрозділу установи  «Центр розвитку місцевого самоврядування» Сергій Гончар.
  На початку засідання Микола Олексійович звернув увагу присутніх на те, що на виконання вимог Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який передбачає розроблення обласними державними адміністраціями за пропозиціями районних державних адміністрацій перспективних планів формування територій громад області, у 2015 році Монастирищенською райдержадміністрацією було обговорено з громадськістю району і запропоновано внести у перспективний план створення однієї громади на території Монастирищенського району з центром у місті Монастирище із включенням міської, селищної та всіх сільських громад району. При цьому головною метою було збереження територіальної цілісності нашого району, об’єктів соціальної інфраструктури, створення однієї потужної громади. Були проведені відповідні розрахунки фінансової спроможності такої громади.
  Наразі у нашому районі виникла ймовірність створення об’єднаної громади, до складу якої увійдуть місто Монастирище та два села – Половинчик і Попудня. Тому на прохання голів громад, жителів району учасники круглого столу зібрали на засідання, щоб почути думки з даного питання, обговорити їх, прийняти рішення і визначити подальший план дій для пошуку оптимального майбутнього громад району.
  Перед обговоренням слово для виступу надали Олегу Недогоді, голові райдержадміністрації, який сказав, що, дійсно, питання об’єднання територіальних громад виникло не вчора, ще у 2015 році спільно із головами місцевих рад району та фінансистами обговорювалися кілька варіантів кількості об’єднань  –  від одного до понад двадцяти. Проводилися різні розрахунки. Але загалом всі зійшлися на висновку, що економічно вигідно утворювати одну громаду. Таку пропозицію і було надано обласній державній адміністрації для формування перспективного плану територій громад області.
   Сергій Гончар, участь радник з питань децентралізації Черкаського відокремленого підрозділу установи «Центр розвитку місцевого самоврядування», акцентував увагу присутніх на тому, що реформування місцевого самоврядування необхідне для входження України в ЄС, і цей процес в країні добігає завершення, так як із запланованих 1000 громад уже утворено понад 750. Сергій Миколайович звернув увагу і на те, що запропонований міською радою формат у приєднанні до міста лише двох сіл є некоректним, так як тут не враховуються думки жителів навколишніх сіл, а також звернув увагу на незрозумілу неможливість секретаря міської ради надати йому копію рішення міської ради про об’єднання, у той час, коли навіть проекти рішень не пізніше, ніж за 10 днів до сесії, повинні бути розміщені на офіційному сайті міської ради, а самі рішення оприлюднені перед громадою.
  У ході засідання Сергій Гончар надав відповіді на запитання присутніх у залі.
   Лідія Середюк, голова Асоціації селищної та сільських рад району, зауважила, що при всіх обговореннях, які неодноразово проводилися у районі щодо кількості ОТГ, сільські голови підтримували ідею утворення однієї територіальної громади.
  У обговоренні теми взяли участь керівники бюджетних установ району – головний лікар ЦРЛ Наталія Мороз, головний лікар МЦПМСД Людмила Редванська, завідувач комунальної установи «Монастирищенський районний методичний кабінет» Неля Залозна, які підтримали думку щодо створення відповідно до запланованого раніше перспективним планом однієї громади. Цей варіант підтримує і народний депутат України Антон Яценко, думку якого озвучила депутат обласної ради Леся Онищак.
   Присутні на засіданні круглого столу депутати міської ради Наталія Шамрай, Іван Козяр, Олександр Ворожбит звернули увагу присутніх, що 26 грудня 2017 року на 21-й сесії міської ради депутати одноголосно прийняли рішення про звернення до всіх населених пунктів району щодо об’єднання в одну громаду. Інших рішень міською радою не приймалося. Чому міська рада ініціює звернення лише до двох сільських рад – не зрозуміло. Отримати відповідь на це питання так і не вдалося, оскільки міський голова так і не з’явився на засідання круглого столу.
  Підводячи підсумки, голова районної ради Микола Орендарчук зауважив, що дійсно, доцільність створення однієї громади неодноразово обговорювалась з головами місцевих рад. Було організовано поїздку у Шишацьку об’єднану громаду Полтавської області, Іллінецьку об’єднану громаду Вінницької області, у ході яких керівники громад і бюджетних установ нашого району мали можливість побачити, що не все так добре, як нам розказують, і після об’єднання громади мають чимало проблем, але їх можна вирішувати у разі наявності достатнього фінансового ресурсу, спроможного бюджету   активній позиції голови об’єднаної громади і депутатів, які нею обираються.
     Разом з тим, на прикладі Кам’янського, сусіднього Жашківського районів, де об’єдналися громади міста і декількох сіл, ми бачимо, що на сьогодні виникли значні проблеми з утриманням районної лікарні, сільських шкіл, закладів культури. Об’єднані громади отримали більшу частину бюджетних надходжень, а утримувати заклади спільної власності, такі, наприклад, як районна лікарня, відмовляються. Виникає дефіцит коштів, який не в змозі покрити районний бюджет і  бюджети громад, що залишилися в районі поза об’єднанням. На жаль, на законодавчому рівні дане питання не врегульовано, як і значна кількість інших питань.
   За результатами обговорення питання «Про об’єднання громад  в Монастирищенському районі» на засіданні круглого столу громадськості району було прийнято резолюцію, яка передбачає з метою збереження територіальної цілісності району, об’єктів інфраструктури району підтримати доцільність створення однієї об’єднаної громади на території району; звернутися до депутатів Монастирищенської міської ради ініціювати об’єднання до всіх територіальних громад району в одну громаду з центром у м.Монастирище і виконати відповідне рішення міської ради від 26 грудня 2017 року; рекомендувати Монастирищенській районній раді, Асоціації селищного, сільських голів району звернутися до депутатів Черкаської обласної ради, голови Черкаської обласної адміністрації щодо недопущення внесення змін до перспективного плану формування територій Черкаської області, яким передбачено створення однієї громади на території Монастирищенського району.
   На завершення засідання круглого столу голова районної ради подякував усім його учасникам за  участь, небайдужу позицію і висловив впевненість у тому, що всі разом ми збережемо одну громаду у нашому районі, дбаючи, в першу чергу, на користь інтересів його жителів.

 

Виконавчий апарат районної ради

Повернутись