Звернення депутатів Монастирищенської районної ради щодо призупинення другого етапу медичної реформи в Україні

     На  позачерговій 45 сесії Монастирищенської районної ради депутатами внесена і підтримана пропозиція звернутися до керівництва держави стосовно призупинення другого етапу медичної реформи в Україні:

 

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Монастирищенської  районної ради Черкаської області до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я  України  щодо призупинення  другого етапу медичної реформи в Україні

 

         Ми депутати Монастирищенської районної ради стурбовані ситуацією, яка виникла  в зв’язку із  початком з 1 квітня цього року  другого етапу медичної реформи, у ході якого змінюється механізм фінансування медичних закладів вторинного рівня за надані медичні послуги на підставі  договорів на із Національною службою здоров’я.Визначениймеханізм  передбачає, що збереження і діяльність лікарень вторинного рівня відтепер залежить виключно від кількості і якості наданих закладами медичних послуг, відповідно від наявності сучасного медичного обладнання та кваліфікованих лікарів. А сьогодні і надалі  питання забезпечення лікарень дороговартісним обладнанням залишається відкритим.  Понад 20 років держава не виділяла коштів на придбання такого обладнання. Кількість спеціалізованих транспортних засобів для доставки хворих до опорних медичних закладів також не достатня. Є проблема із кадровим забезпеченням підприємств вторинної ланки медичної допомоги,  особливо в сільській місцевості на рівні районних лікарень.

       Разом з тиму місцевих бюджетах наразі відсутні кошти для приведення райлікарень до рівня, якого вимагає Національна служба здоров’я. Для акумулювання необхідних коштів потрібний час.  Викликають ряд запитань і умови оплати Національною службою здоров’я наданих медичних послуг. Передбачені суми не зможуть покрити навіть оплату праці персоналу підприємств вторинної медичної допомоги. Коштів на підвищення заробітних плат лікарів не вистачить. Суми коштів, передбачених на лікування хворих за напрямками захворювань, не покриватимуть всіх витрат.

    Ще одним важким викликом для України в період впровадження другого етапу реформування медичної галузі став карантин запроваджений в зв’язку із поширенням  короновірусної інфекції  COVID -19,  під час якого припинено надання планових медичних послуг, а відповідно про яке фінансування лікарень Національною службою здоров’я може йти мова?  Недоотримання коштів на утримання медичних закладів призведе до масового скорочення медичних працівників та їх закриття.  Це неприпустимо для сільських районів, де  великою проблемою для доставки хворих до опорних лікарень залишається бездоріжжя, по  якому хворих у важких невідкладних станах, коли відлік їх життя  йде на секунди, можна вчасно не довести до медичного закладу.

      Не передбачена реформою й оплата невідкладної реанімаційної допомоги, яка надається хворим перед доставкою їх до опорних спеціалізованих медичних закладів.

     Реформування вторинної ланки охорони здоров’я в Україні за таких умов може призвести до повного знищення районних лікарень, що надають спеціалізовану медичну допомогу жителям віддалених сільських населених пунктів.

   Разом з тим, у 2020 році в Україні триває реформа децентралізації, завершення якої заплановане на кінець 2020 року. Приведення закладів вторинної ланки медичної допомоги до належного рівня покладене в основному на місцеві бюджети, а реформа децентралізації ще не завершена. У жовтні 2020 року відбудуться чергові місцеві вибори, на яких буде змінено склад місцевих рад усіх рівнів, а також міські, сільські, селищні голови.

       Враховуючи викладене вище, звертаємося  до Президента України, Верховної Ради України,  Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України  з проханням ухвалити рішення про призупинення  другого етапу медичної реформи в Україні до стабілізації санітарно-епідеміологічної ситуації в державі, завершення   реформи децентралізації та проведення чергових місцевих виборів 2020 року з метою недопущення зростання соціальної напруги серед населення через невизначеність шляхів її реалізації. Також просимодоопрацювати положення реформи в частині умов оплати Національною службою здоров’я наданих медичних послуг та розрахунку і порядку затвердження тарифів для надання платних медичних послуг 

           За дорученням депутатів Монастирищенської

            районної ради             

                                                            З повагою          М.ОРЕНДАРЧУК

 

  Дане  звернення  направлене районним радам Черкаської області з проханням підтримати.

Повернутись